Veebipõhised õppemängud

Järgmiseks iseseisvaks tööks on välja tuua veebipõhiste õppemängude teoreetilised alused ning kaardistada õppemänge. Minu jaoks tähendab IKT- põhine mäng eelkõige mänge, mida on võimalik mängida tehnilisi vahendeid kasutades. Näiteks internetis veebipõhiselt, arvutis alla laadides või muudes nutiseadmetes rakendustena.

Tõsised mängud (serious games) on seotud, nagu nimigi ütleb, elu tõsisemate valdkondadega. Eesmärgiks on arendada mõnd teatud kindlat oskust või muutust inimese käitumises. Näiteks Vistra, mis on arendatud autotootjatele, et aidata autosid disainida ning ehitada. Games4health aitab näiteks sõjast naasnud sõduritel üle saada posttraumaatilisest stressist.

Simulatsioonimängud aitavad läbi mängida võõraid olukordi, kus õpilane peab iseseisvalt mängule lisaks informatsiooni leidma. Tihti toimuvad simulatsioonimängud gruppidena. Ise olen gümnaasiumis majandustunni raames osalenud samuti simulatsioonimängus, kus olime gruppideks jaotatud ning pidime juhtima ettevõtet ning võistlema oma “konkurentide” ehk teiste gruppidega. Nime kahjuks enam meenutada ei suuda , kuid see meenutab väga Simulator 7 mängu. Seal tuleb otsustada nagu ettevõtte juhtkond kaupade hinna üle, jälgima pakkumist ja nõudlust ning otsustama millisele valdkonnale kui palju raha kulutatakse.

Gamification on mänguliste elementidega rakendus, mida kasutatakse mitte-mängulise teema juures. Eriliseks tunnuseks gamificationi juures on punktide või teatud märkide kogumine, mis tekitab võsitlusmomenti ning hoiab motivatsiooni kõrgel. Näiteks nutiseadmetest leitav rakendus Noom weight loss coach, mis aitab kaalujälgijatel teha treeningkavasid ning jälgida päevas saadud kaloreid.

Veebipõhise mängu olulisemad tunnused on:

 • Taustainfo- mängul on oma süžee, mingi lugu, mida edasi arendada.
 • Mängu mehhaanika- kuidas mäng reageerib erinevaid käsklusi saades.
 • Reeglid- mida võib ja saab mängides teha
 • Graafika- milline on mängu graafika, helid ja animatsioonid
 • Võistlusmoment
 • Riskid ja tagajärjed- mängides on tegudel küll tagajärjed, kuid need ei mõjuta päriselu.

Tänapäeva õppija:

 • Soovib saada infot kiirelt erinevatest multimeedia vahenditest
 • Oskab mitut asja korraga teha
 • Õpib kiiremini piltidelt ja videodelt kui ainult tekstiga
 • Soovib kohest tagasisidet ning kiitust
 • Õpib seda, mis on oluline, koheselt kasulik või meelelahutuslik.

Asudes veebipõhiseid õppemänge internetist otsima, võib kasutada järgnevaid märksõnu: Veebipõhised õppemängud, learning games, ICT games, educational games.

Mina leidsin toredaid õppemänge järgnevatest keskkondadest:

screenshot.9

screenshot.10

screenshot.1

screenshot.11

screenshot.12

Brauseripõhised õppemängud:

 1. Söödav või mittesöödav! http://www.frepy.eu/games/Frepy1ee/

Mängus on eestikeelne juhis. Kui on soov seda uuesti kuulata, tuleb vajutada paremal nurgas asuva ikooni peale (kõrv). Mängu eesmärgiks on jagada esemed söödavateks ja mittesöödavateks. Mängu alustamiseks vajuta „Alustan“ nuppu.

screenshot.5screenshot.4

 1. Kadunud prillid! http://boowakwala.uptoten.com/kids/boowakwala-island-glasses-findglasses.html

Mängu eesmärk on leida Sinise karukese kaduma läinud prillid. Leides tuleb hiirega neile peale klõpsata. Ja siis aina edasi otsida, kuna prillid lähevad jälle kohe kaotsi.

screenshot.3

 1. Ristsõna http://mudila.lastekas.ee/ristsona

Klikates suurele noolele saad alustada ristsõna lahendamist. Vastuseid saad kirjutada, kui klõpsad esimesele ruudule ja kirjutad sõna. Tähed lähevad ise õigesse ruutu. Vihjepilti saad vaadata suuremalt, kui hoiad hiirenoolt pildil.

screenshot.7

Nutiseadmetele mõeldud rakendused

 1. Educational games for kids (Edujoy)- Android.

Mängukeskkonnas on nelja mängu võimalik mängida (tasuta versioonis). Minu lemmikuks oli memoriinitüüpi mäng, kuid otsima mitte ei pidanud ühesuguseid pilte, vaid millised pildid kuuluvad kokku, näiteks tulekustuti ja tuletõrjuja või lennuk ja piloot. Kui läheb valesti, siis teeb mäng igasugu erinevaid hääli. Minu 6 a. pojale meeldisid just need erinevad helid.

S34UR1Ng_niAdl-UAAFPuYKSVHU94

 1. GameKids2 Free. Android

Tegemist on samuti mängude kogumikuga, kus on saadaval 16 erinevat mängu. Minu lemmikuks oli mäng „Mis ei kuulu hulka“. Laps peab nelja pildi vahel valima, saades aru, milline ese ei sobi sellesse hulka. Mängust väljumiseks vajuta jooksvale kujule üleval vasakus nurgas.

screenshot.8

 1. Loogika: Õppemängud tasuta 3-7 a. Hedgehog Academy. Android

Mängu on võimalik mängida eesti keeles. Alustamiseks vajuta keskmisele rohelisele noolele. Valida saab nelja erineva mängutüübi vahel ning nelja raskusastme vahel. Iga mängu juures saab laps valida veel kuue erineva keskkonna vahel (mererand, kosmos jne). Minule meeldis eriti esemetega sudoku ning Kirjakandja. Kirjakandja mängus peab vaatama lehe all ääres olevaid esemeid ning jälgima, millise tee ääres on esemed samas järjekorras. Siis saab siilike teada, milline on õige tee. Esialgu ei saanud isegi päris täpselt aru, usun, et lapsele on see päris mõnus nuputamisülesanne. Mängukeskkond on lapsesõbralik, lihtne ning suurte selgete ikoonidega. Kui otsida veel Hedgehog Academy alt Play poest, siis leiab veel erinevaid eesti keelseid õppemänge. Osad on tasuta, osad mitte.

unnamedscreen696x696

Alla laetavad õppemängud:

 1. Sebran ABC- http://www.wartoft.se/software/sebran/estonian.aspx

Allalaadides on võimalik valida keelt. Esialgu, kui mäng avaneb, on see ikkagi inglise keeles. Seadete (About Sebran) alt saab muuta mängu keeleks ka eesti keele. Koolieelikutele väga sobiv mäng harjutamiseks.

Sebran

 1. ABC Animals- http://abc-animals.en.softonic.com/download#downloading

Mängu alla laadides peab olema hoolas, kuhu linnukese ette jätad. Mänguga pakutakse kaasa kõikvõimalikke programme. Mäng ise memoriini tüüpi. Tuleb suurest valikust üles leida paariline. Pildil on loom koos inglise keelse nimetusega.

abc-animals-3

 1. Fishdom 2- http://www.gametop.com/download-free-games/fishdom-2/download.html

Mängu eesmärk on teha endale virtuaalne akvaarium. Laps saab paigutada sisustust, osta uusi kalu. Mänguraha kogumiseks on vaja mängida mängu, kus tuleb kolm või rohkem ühesuguseid esemeid ritta saada. Valida saab, kas mäng on ajalise piiranguga või mitte. Väga ilusa kujundusega ja rahulik mäng.

2-big

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s